Czy w Grecji rosną kumkwaty?

Czy w Grecji rosną kumkwaty?

Oczywiście, że tak! Grecja, z jej magicznym klimatem i niekończącymi się gajami oliwnymi, jest też domem dla wielu ciekawych roślin, a kumkwaty to jedne z nich. Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję odwiedzić Korfu i spacerować po tamtejszych wąskich uliczkach albo plantacjach, to na pewno natknąłeś się na drzewka kumkwatowe. Te małe owoce wyglądają trochę jak miniaturowe pomarańcze i mają niesamowicie intensywny smak. Trochę jak wyłączyć światła ostrzegawcze i pełną parą rzucić się na smaki południowego słońca – soczyste, kwaśne, słodkie zarazem.

Kumkwaty są nie tylko pyszne same w sobie; trafiają też do lokalnych likierów i słodyczy. Na Korfu można znaleźć nawet kumkwatowe dżemy, marmolady i inne smakowite przetwory, które są naturalnymi suwenirami prosto z wakacji. Pomyśl tylko o tych urokliwych straganach obładowanych koszami pełnymi kumkwatów – to jak mała eksplozja kolorów między bielą cykladzkich kamienic.

A skąd się tam wzięły? Greckie legendy mówią o kupcach przywożących egzotyczne owoce z Azji, inni wspominają weneckich handlarzy odbywających szalone rejsy po Morzu Śródziemnym z ładowniami pełnymi przypraw i owoców. Jak by nie było, kumkwaty znalazły tu idealny dom. Grecka gleba i klimat sprzyjają ich uprawie lepiej niż mogłoby się wydawać – ciepłe dni splatające się z chłodniejszymi nocami tworzą balans idealny dla rozwoju tych „złotych jabłuszek”.

Miejsca takie jak Paleokastritsa czy inne małe wioski na Korfu są pełne uroku i aromatu dzięki kumkwatom. Tylko przespaceruj się tamtejszymi uliczkami; po chwili możesz czuć, jakbyś był postacią w jakimś nostalgicznie pastelowym śnie o idealnych wakacjach.

A więc następnym razem planując wyprawę do Grecji, może warto dodać na listę miejsc obowiązkowych także te piękne gaje z kumkwatami? Trochę jak podróż kulinarna – tylko że zamiast wielkich posiłków masz jedno złoto-pomarańczowe arcydzieło do przegryzienia!

Sprawdź również: Czy w Grecji rosną pomarańcze?

Czym są kumkwaty i jak je jeść?

Czym są kumkwaty i jak je jeść?
Czym są kumkwaty i jak je jeść? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Rimma Bondarenko

Kumkwaty to małe, owalne cytrusy, które wyglądają jak miniaturowe pomarańcze, ale potrafią zaskoczyć swoim smakiem. Przychodzisz do Grecji i pytasz: „Czy tutaj w ogóle rosną kumkwaty?” Otóż rosną i mają się świetnie, zwłaszcza na wyspie Korfu, gdzie znaleźć można całe sady obsiane tymi owocami.

Jak je jeść? Najprościej w świecie! Kumkwaty można zjeść na surowo, razem ze skórką, która jest słodka jak deser. Środek natomiast może być lekko kwaśny – inna bajka niż to, co znamy z różnych innych cytrusów. Można także je dodać do sałatek, drinków czy deserów. Jeśli lubisz gotować, kumkwaty świetnie sprawdzą się jako dodatek do sosów lub marynat do mięs, dodadzą potrawom niezłego pazura. Niekiedy robi się z nich dżemy i konfitury – idealne na kanapkę.

Spróbuj tego greckiego cuda i nie bój się eksperymentować!

Sprawdź również: Czy w Grecji rosną cytryny?

Z jakiego kraju pochodzi kumkwat?

Kumkwat przywędrował do nas z Azji, konkretnie z Chin. To tam natura postanowiła stworzyć te małe, złociste owoce, które wyglądają jak miniaturowe pomarańcze. Mimo że Mały Książę Francuzów mógłby pokochać kumkwaty za ich egzotyczną elegancję, prawdziwe korzenie tego przysmaku tkwią w tradycyjnych chińskich ogrodach. Grecja jednak nie pozostała obojętna wobec jego uroku. Od lat cieszy się wersją grecką kumkwatów, które świetnie adaptują się do klimatu Korfu i okolicznych wysp. Więc jeśli zastanawiasz się, czy w Grecji rosną kumkwaty – odpowiedź jest twierdząca. Mają nawet swoje własne lokalne wersje i przepisy!

Sprawdź również: Czy w Grecji rosną figi?

Kiedy zbiera się kumkwaty w Grecji?

Kiedy zbiera się kumkwaty w Grecji?
Kiedy zbiera się kumkwaty w Grecji? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: Netdrimeny

No to rozkminiamy kumkwaty. O co chodzi z ich zbieraniem w Grecji? Otóż, Grecja faktycznie ma swoje kumkwatowe sekretne drzewa, głównie na Korfu. Tamtejszy klimat jest jakby stworzony do uprawy tego egzotycznego owocu, mimo że kumkwaty bardziej kojarzą się z Azją niż Europą.

Zatem kiedy najlepiej ruszyć na ich zbiory? Wiosną! Konkretne miesiące to kwiecień i maj. Wtedy kumkwaty osiągają swoją pełnię smaku. Wyobraź sobie ten soczysty, słodko-kwaśny smak rozpływający się w ustach, a świeżo zerwany kumkwat pachnie niemalże jak słońce zamknięte w owocu.

Jeśli planujesz wyprawę na greckie wyspy o tej porze roku, masz sporą szansę zobaczyć miejscowych mieszkańców uwijających się przy zbiorze. Bądźmy szczerzy – nie da się przejść obok tego obojętnie. Kumkwaty są tam niczym lokalne złoto!

Może warto zaopatrzyć się w jakieś wygodne buty i torbę na owoce? Kto wie, może zechcesz posmakować tego małego, ale potężnego klejnotu natury prosto z gałęzi drzewa? Jeżeli nie masz okazji zbierać samemu – lokalne targi będą przepełnione świeżymi zbiorami tych małych owoców.

Sprawdź również: Czy w Grecji rosną arbuzy?

Czy warto jeść kumkwaty? Czy są zdrowe?

Czy warto jeść kumkwaty? Czy są zdrowe?
Czy warto jeść kumkwaty? Czy są zdrowe? | Źródło zdjęcia: shutterstock, autor: DimaBerlin

Kumkwaty, te małe cytrusy, które wyglądają jak miniaturowe pomarańcze, mają sporo do zaoferowania. Jeść je warto i to z kilku powodów. Po pierwsze, są źródłem witaminy C, która wzmacnia naszą odporność i pomaga w walce z przeziębieniami. Dalej – te maleństwa są niskokaloryczne, a więc świetne dla osób dbających o linię. Ciekawostką jest fakt, że w Grecji kumkwaty mają swój raj – wyspa Korfu słynie z ich produkcji. Lokalsi robią tam nawet likiery z kumkwatów!

Wracając do zdrowia – skórka kumkwatu jest jadalna i zawiera sporo błonnika. Ten owoc może wpływać na lepsze trawienie i wspomagać regularność jelit. Dodatkowo mają antyoksydanty, które chronią przed wolnymi rodnikami i mogą opóźniać procesy starzenia się komórek.

Jeśli zastanawiasz się nad smakiem – kumkwaty można jeść na surowo lub dodawać do sałatek, deserów czy dań mięsnych, przez co stają się fantastycznym składnikiem kuchni fusion. Grecy wiedzą, co dobre – o czym może powiedzieć każdy, kto próbował greckich specjałów. Znajdź kumkwaty w lokalnym sklepie albo odwiedź Korfu i spróbuj ich prosto z drzewa!

Shares:
Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *